Встановлення черговості проведення поточних ремонтів
Черговість ремонтів свердловин на практиці встановлюють перед складанням оперативного графіку поточних ремонтів, необхідність у складанні якого виникає 1–2 рази в тиждень.
Критерієм ефективної послідовності поточних ремонтів двох і більше свердловин можна вважати максимальний видобуток нафти за час ремонтів цих свердловин. Такий критерій не є еквівалентним мінімуму витрат на поточний ремонт, тому що витрати за будь-якої черговості ремонтів залишаться практично однаковими.
Обгрунтуємо послідовність ремонтів двох свердловин. Можна показати, що в разі великої кількості групуються свердловини для розгляду по дві. Позначимо: qo1, qo2 – початкові дебіти нафти після поточного ремонту відповідно свердловин 1 і 2; q1, q2 – поточні дебіти нафти перед ремонтом; tоб1, tоб2 – час обслуговування свердловин.
Нехай першою ремонтується свердловина 1 (рис. 1.10,а), а відтак свердловина 2. Сумарний видобуток нафти за час обслуговування свердловин 1 і 2 складе
Q1,2 = Q1 + Q1/ = q2tоб1 + qo1tоб2, (1.75)
де Q1 = q2tоб1 – видобуток нафти із свердловини 2 за час ремонту свердловини 1; Q1/ = qo1tоб2 – видобуток нафти із свердловини 1 після її ремонту за час ремонту свердловини 2.
Рис. 1.10 – Графіки залежності зміни видобутку нафти від черговості поточних ремонтів: а) першого ремонту свердловини 1; б) першого ремонту свердловини 2
Аналогічно запишемо сумарний видобуток нафти, коли першою ремонтується свердловина 2 (див. рис. 1.10,б):
Q2,1 = Q2 + Q2/ = q1tоб2 + qo2tоб1, (1.76)
де Q2 = q1tоб2 – видобуток нафти із свердловини 1 за час ремонту свердловини 2; Q2/ = qo2tоб1 – видобуток нафти із свердловини 2 після її ремонту за час ремонту свердловини 1.
Тут не враховано природне зниження дебітів за час ремонту, оскільки тривалість ремонтів є невеликою в порівнянні з міжремонтним періодом.
Вибираємо із двох величин Q1,2 i Q2,1 більшу:
(q2tоб1 + qo1tоб2) ¹ (q1tоб2 + qo2tоб1), (1.77)
звідки маємо
(qo1 – q1)tоб2 ¹ (qo2 – q2)tоб1 (1.78)
або
. (1.79)
Вводимо величину
, (1.80)
яку називаємо показником пріоритету.
Отже, першою повинна ремонтуватися свердловина, в якої показник пріоритету більший.
Методика встановлення черговості ремонтів свердловин полягає в наступному. Для кожної свердловини, що очікує ремонту, розраховуємо показник пріоритету ηі. Показники пріоритету розміщуємо в спадному порядку: η1 ³ η2 ³ η3 ³ … ³ ηi. У такій черговості і необхідно здійснювати поточні ремонти свердловин.
У разі одночасної роботи декількох бригад поточного ремонту, наприклад трьох, першими в графік кожної бригади включаються свердловини з пріоритетами η1, η2, η3, а відтак бригади, що звільнилися, відповідно переїзджають на свердловини з наступними більшими показниками пріоритету (η4, η5 і т.д.).
Комментарии
- Комментарии не найдены
Оставьте свой комментарий
Оставить комментарий от имени гостя