Вибирання допустимої величини депресії
Допустима величина депресії тиску на пласт під час викликання вибирається за таких умов: міцності цементного каменю в кільцевому просторі; міцності обсадної колони; стійкості колектора; запобігання змикань тріщин (для тріщинних колекторів); запобігання виділень газу у привибійній зоні пласта.
Допустиму депресію тиску, виходячи з умови збереження міцності цементного каменю, визначають за формулою:
Dp = pпл – (p΄пл – αтh), (2.41)
де pпл – пластовий тиск у продуктивному пласті, Па; p΄пл - пластовий тиск у водоносному пласті або поблизу підошви нижче водонафтового контакту (ВНК), Па; h – висота якісної цементної оболонки між водоносним горизонтом або ВНК та найближчим перфораційним отвором, м; αт – допустимий градієнт тиску на цементну оболонку за обсадною колоною, Па/м (рекомендується брати не більше 2,5 МПа/м).
Перепад тиску на експлуатаційну колону під час викликання припливу не повинен перевищувати допустимої величини, одержаної з розрахунку обсадних колон на їх зминання.
Допустиму депресію тиску, виходячи з умов стійкості привибійної зони пласта, розраховують за формулою:
∆pmax = (δс/2) – kб (pг – pпл), (2.42)
де δс – межа міцності породи на стискування з урахуванням її зміни в разі наповнення породи фільтратом бурового розчину, Па; pг – вертикальна складова гірничого тиску,Па; kб – коефіцієнт бокового розпирання.
Гірничий тиск і коефіцієнт бокового розпирання визначають за формулами:
(2.43)
, (2.44)
де Н – глибина залягання пласта, м; ρп – середня густина вищезалеглих порід з урахуванням вміщених у них рідин (ρп = 2300-2600 кг/м3), кг/м3; g – прискорення вільного падіння, м/с2; n – коефіцієнт Пуассона (n = 0,25-0,35).
Величина допустимої депресії тиску для запобігання змикань тріщин для тріщинних колекторів визначається залежністю:
, (2.45)
де δ – розкриття тріщини, м; Е – модуль пружності породи пласта (модуль Юнга), Па (Е = (3 – 7)∙10-4 МПа); l – довжина тріщин, м.
З точки зору запобігання виділень газу із нафти у привибійній зоні, внаслідок чого він проривається в стовбур свердловини, а в привибійній зоні зростає фільтраційний опір, допустима депресія тиску визначається за формулами:
(2.46)
за обводненості продукції понад 3% і
(2.47)
для решти випадків, де pнас – тиск насичення нафти газом.
З розрахованих допустимих депресій тиску Dp вибирають найменшу.
Мінімальна депресія тиску на пласт Dpmin не повинна бути меншою депресії тиску Dpo, яка необхідна для подолання сил опору рухові рідини в забрудненій привибійній зоні, тобто створювана депресія тиску Dp повинна відповідати нерівностям: , причому Dpo залежить від колекторських властивостей пласта та ступеня його забрудненості і за даними практики становить 2-5 МПа.
Для слабко зцементованих пластів депресію тиску слід створити плавно, знижуючи тиск на вибої з темпом не більше 0,3 МПа/хв, щоб не допустити руйнування привибійної зони. Тиск на вибої знижують до появи припливу або до створення допустимої депресії тиску на пласт. Для свердловин, перфорація яких здійснюється з депресією тиску, у випадку відсутності припливу після перфорації тиск на вибої знижують до допустимої депресії тиску на пласт.
Комментарии
- Комментарии не найдены
Оставьте свой комментарий
Оставить комментарий от имени гостя