Спосіб лінійної засічки
У способі лінійної засічки положення точки, що виносить у натуру, C (см. Рис. 16.1) визначають у перетинанні проектних відстаней S1 i S2, відкладених від вихідних точок A i В. Цей спосіб звичайно застосовують для розбивки осей будівельних конструкцій у випадку, коли проектні відстані не перевищують довжини мірного приладу.
Найбільше зручно розбивку робити за допомогою двох рулеток. Від точки A по рулетці відкладають відстань S1, а від точки В по другій рулетці – S2. Переміщаючи обидві рулетки при сполучених нулях із центрами пунктів А и В, на перетинанні кінців відрізків S1 i S2 знаходять положення обумовленої точки С.
Середня квадратична помилка в положенні обумовленої точки в загальному виді виражається формулою, аналогічної вираженню (16.15) для кутової засічки. Помилка властиво лінійної засічки при однаковій точності mS відкладення відстаней S1 i S2 може бути підрахована за формулою.
(16.24)
Мінімальної помилка властиво лінійної засічки буде при куті γ = 90°. У цьому випадку
(16.25)
Вплив помилок вихідних даних у лінійній зарубці виражається формулою
(16.26)
При mA = mB=mAB
(16.27)
Для засічки при γ = 90° mисх= mAB.
У випадку застосування мірних приладів помилки центрування відсутні. Тоді загальна помилка у визначенні положення розбиває точки, Що, С буде в основному залежати від сумарної помилки властиво засічки й вихідних даних і виражатися формулою
(16.28)
Для наближених розрахунків, прийнявши γ = 90°, будемо мати
(16.29)
Визначити необхідну точність відкладення розбивочних відстаней можна, якщо задано точність визначення проектного положення точки, що виносить у натуру, і відома помилка в положенні вихідних пунктів. Так, наприклад, при mC=10мм і mAB=5 мм із формули можна одержати (16.29)
В випадку, якщо для лінійної засічки застосовуються далекомірні комплекти, які центруються за допомогою штативів, то вплив помилок центрування можна визначити за формулою
(16.30)
Комментарии
- Комментарии не найдены
Оставьте свой комментарий
Оставить комментарий от имени гостя