Menu

Поиск по сайту

Собрание уникальных книг, учебных материалов и пособий, курсов лекций и отчетов по геодезии, литологии, картированию, строительству, бурению, вулканологии и т.д.
Библиотека собрана и рассчитана на инженеров, студентов высших учебных заведений по соответствующим специальностям. Все материалы собраны из открытых источников.
 
 
 

Особливості глушіння свердловин, продукція яких містить сірководень

Особливості глушіння свердловин, продукція яких містить сірководень

 

Нафтові родовища, які містять сірководень (H2S), можна класифікувати на три групи:

  1. нафтові родовища з відносно невеликим вмістом H2S (від 0,0015 до 0,5% мол.); видобування і підготовка нафти, газу та води здійснюється без застосування яких-небудь спеціальних додаткових технологій;

  2. нафтові родовища із середнім вмістом H2S (від 0,51 до 2,0% мол.); видобування і підготовка продукції вимагають виконання відповідних норм і правил охорони праці та довкілля;

  3. нафтові родовища з великим вмістом H2S (понад 2,0% мол.); видобування і підготовка нафти вимагають використання спеціальних матеріалів, технології і техніки, виконання норм і правил охорони праці та довкілля.

Слід зазначити, що є особлива група нафтових родовищ, продукція яких у початковий період розробки не містила сірководню. Але в подальшому внаслідок заводнення нафтових пластів поверхневими водами, які містять сульфатвідновлювальні бактерії, відбулося зараження пластів мікроорганізмами, і в продукції свердловин появився сірководень (такі родовища, звичайно, відносяться до першої групи).

Газ газових і газоконденсатних родовищ у своєму складі теж може містити сірководень у великих кількостях (наприклад Локачівське родовище на Волині).

Якщо в продукції міститься понад 2% мол. сірководню, то середні строки експлуатації промислового обладнання значно скорочуються, забруднюється повітря в робочих місцях сірководнем. Найбільш ефективними напрямками зменшення шкідливого впливу H2S вважаються застосування інгібіторів і труб із матеріалів, стійких до корозії (низьковуглецевих аустенітно-феритних сталей; тефлону для ущільнення; пластмасові труби, армовані скловолокном).

Для безпечного здійснення робіт під час підземного і капітального ремонту розроблено спосіб нейтралізації H2S у стовбурі ремонтованої свердловини з використанням технічного двоокису марганцю MnO2:

2H2S + MnO2 = MnS2 + 2H2O.

Технічний двоокис марганцю є пастоподібною масою темно-бурого або чорного кольору, яка складається із двоокису марганцю (в перерахунку на суху речовину) – не менше 65% і лугу – не більше 5% (в перерахунку на їдкий калій); вміст вологи – до 60%. Реагент не горить, вибухобезпечний, не викликає корозії підземного обладнання, необоротно взаємодіє з сірководнем, дешевий, випускається вітамінними заводами у вигляді відходів.

Його додають до таких робочих рідин: полімерних розчинів на основі поліакриламіду (ПАА) і карбоксиметилцелюлози (КМЦ); полімерносольових розчинів на основі ПАА; хлористого кальцію чи натрію й інших солей металів; міцелярних розчинів; інвертно-емульсійних розчинів. Оптимальні значини співвідношення складових фаз міцелярного розчину знаходяться в межах: вуглеводнева фаза (гас, бензин, бітумний дистилят) – 60-70%; вода – 34,8-24,8%; ПАР (сепарол, дисолван) – 3-5%; ПАА – 0,2%. У разі застосування полімерних розчинів на основі КМЦ–300, КМЦ–500, КМЦ–600 їх вміст у воді складає відповідно 5; 4 і 3%.

Нейтралізуюча здатність технічного двоокису марганцю в цих розчинах значно вища, ніж у воді, бо за відсутності циркуляції рідини у свердловині він швидко осідає у воді.

Приготування нейтралізуючих рідин здійснюється з застосуванням механізованого устатковання або пересувних насосних агрегатів. Питома витрата технічного двоокису марганцю для нейтралізації 1л (1,52г) H2S становить 6г.

Нагнітання нейтралізуючої рідини здійснюють через затрубний або трубний простір за відкритої викидної засувки. Її закачують у свердловину як у повному об’ємі, так і у вигляді буфера (3-5 м3) в залежності від способу експлуатації, виду і тривалості ремонту свердловини. Закачування нейтралізуючої рідини у вигляді буфера здійснюють під час глушіння свердловини з розрахунку, щоб вона розмістилася у трубному і затрубному просторах на висоті 2/3 довжини підвіски НКТ, починаючи від башмака. У випадку складних видів ремонту тривалістю понад 3 доби і для ремонту фонтанної свердловини нейтралізуючою рідиною повністю заповнюють свердловину.

Окрім нейтралізації сірководню можна з метою запобігання забруднень повітря вентиляційним агрегатом відсмоктувати сірководневі гази із затрубного простору свердловини.

Корисним і цікавим у цьому аспекті є досвід здійснення капітального ремонту свердловин без піднімання НКТ шляхом опускання через колону НКТ бурильних труб малого діаметра (компанія Exxon, США) чи використання гнучких шлангів (метод канатної техніки).

Оставьте свой комментарий

Оставить комментарий от имени гостя

0
  • Комментарии не найдены

Последние материалы

Заключение (Грунты)

При построении курса учитывалась необходимость его использования для различных гидротехнических специальностей и специализаций. В качестве основной части для студентов всех гидротехнических специальностей следует считать обязательным прочтение гл. 1—7. В гл. 8...

25-08-2013 Просмотров:15826 Грунты и основания гидротехнических сооружений

Представления о решении задач нелинейной механики грунтов

На современном этапе развития нелинейного направления механики грунтов оформились два основных подхода к решению практических задач расчета грунтовых оснований и сооружений: нелинейно-упругий и упругопластический (А. К. Бугров, С. С. Вялов...

25-08-2013 Просмотров:14902 Грунты и основания гидротехнических сооружений

Прочность грунтов при сложном напряженном состоянии

Для сред и материалов, обладающих сплошностью, предложено много различных условий прочности. Для оценки прочности грунтов наиболее широкое распространение получило условие Мора—Кулона (2.38), не содержащее промежуточного главного напряжения а2 и тем...

25-08-2013 Просмотров:10304 Грунты и основания гидротехнических сооружений