Методика на основі аналізу балансу сумарних економічних витрат
Ця методика дає змогу визначити оптимальну кількість ремонтних бригад (поточного і капітального) ремонту та нормативи на простій свердловин у недії, в очікуванні ремонту і в ремонтах. В основу даної методики покладено балансовий розрахунок сумарних витрат Дп на утримання ремонтних бригад і втрат підприємства Дн в результаті недобору продукції із-за простоїв свердловин в очікуванні ремонту і в ремонті. Оптимальним вважається варіант за мінімуму суми витрат на утримування ремонтних бригад і втрат від недореалізації продукції: Д = Дп + Дн.
Витрати на здійснення поточних ремонтів визначаються за формулою:
Дп = КрВр = nВВр, (1.38)
де Кр – кількість виконаних ремонтів; Кр = nВ; n – кількість бригад підземного ремонту; В – питомий виробіток на одну бригаду ПРС за рік; В = tк/tпр; tк – календарний час року (8760год); tпр – час, який витрачено бригадою ПРС на 1 ремонт (визначається як відношення календарного часу роботи бригад ПРС до кількості вказаних поточних ремонтів); Вр – середня вартість одного поточного ремонту.
Втрати від недовидобутої нафти за рік (365 діб) за наявності n ремонтних бригад
Дн=365qК’п.рС, (1.39)
де q – поточний середньодобовий дебіт свердловин планового року; К’п.р- середньорічна кількість свердловин, які потребують ремонту; С – собівартість видобування 1 т нафти.
Середньорічну кількість свердловин K’п.p, які потребують ремонту, можна визначити за формулою
К’п.р = (Kp – Kв.p)/2, (1.40)
де Kр – кількість вимог на ремонт; Kв.p – кількість виконаних ремонтів.
Величини Kp і Kв.p знаходять так:
; (1.41)
, (1.42)
де Кп – середньорічна кількість свердловин, які знаходяться у простоюванні (у недії), що взята із балансу календарного часу експлуатаційного фонду за минулий рік; Nд – середньодіючий фонд свердловин (визначається як відношення календарного часу діючого фонду до 8760 годин); Тд – середній час між ремонтами одної свердловини діючого фонду (визначається як відношення календарного часу діючого фонду свердловин до кількості ремонтів свердловин).
Визначення здійснюється графічно: Дп(n), Дн(n), Д(n). Підсумкова лінія Д(n) має мінімум у точці (сума значин Дп, Дн), яка відповідає оптимальній кількості бригад
. (1.43)
Аналогічні розрахунки виконують і для бригад капітального ремонту.
Для розрахунку кількості свердловин, які знаходяться у планово-профілактичному ремонті (ППР), необхідно врахувати, що кожна бригада ПотРС, здійснюючи поточний ремонт діючого фонду, повинна бути забезпечена фронтом робіт і не повинна мати простоювань у очікуванні ремонту. Тому кількість свердловин у простоюванні буде визначатися оптимальною кількістю бригад ПотРС, які знаходяться на свердловинах і виконують роботи та додатково свердловинами, які знаходяться в підготовці до ремонту. Звідси кількість свердловин в ППР Nпрс повинна в 1,5 рази перевищувати оптимальну кількість бригад ПРС nпопт, тобто
Nпрс = 1,5 nпопт. (1.44)
Для визначення кількості свердловин Nкрс, які знаходяться у тривалому капітальному ремонті, необхідно вважати, що оптимальна кількість бригад КРС nпопт виконує повний об’єм усіх видів ремонтів і не повинна перевищувати цієї кількості, тобто
Nкрс = nкопт. (1.45)
Таким чином, норматив Нпрс свердловин експлуатаційного фонду, які знаходяться у підземному ремонті, визначається, як процент від експлуатаційного фонду, так:
(1.46)
де Тк.ч.е.ф. – календарний час експлуатаційного фонду свердловин.
Для розробки нормативів на кількість свердловин, які знаходяться у планово-профілактичному обслуговуванні (NППО), необхідно мати на увазі, що на великій кількості свердловин є потреба в роботах, котрі пов’язані:
а) з обслуговуванням наземного обладнання гирла свердловин;
б) з обслуговуванням внутрішньопромислових збірних трубопроводів;
в) з обслуговуванням ліній електропередач;
г) з промисловими і гідродинамічними дослідженнями.
Розрахунки часу на обслуговування наземного обладнання за способами експлуатації і видами обслуговування з врахуванням поєднання операцій в часі подаються у вигляді норм. Середній час на обслуговування одної свердловини
, (1.47)
де Фі – середньорічний фонд відповідно фонтанних, штанговонасосних, електровідцентровонасосних і газліфтних свердловин, який береться із річного звіту; Ті – річна тривалість простоювань цих свердловин; Nе – середньорічний експлуатаційний фонд свердловин.
У результаті коефіцієнт експлуатації наземного обладнання і норматив на кількість свердловин, що знаходяться в простоюванні в ході виконання ремонтних робіт, відповідно запишемо:
; (1.48)
Нн = (1 – Кен)×100%. (1.49)
Таким чином, сума кількості свердловин, які знаходяться у простоюванні під час виконання наземного обслуговування, і кількості свердловин, які знаходяться в ремонті та очікуванні підземного ремонту, дає норматив на кількість свердловин, що потребують ППО:
Нппо = Нпрс + Нн. (1.50)
Для підприємства АТ “Укрнафта” встановлено такі нормативи на простоюючий фонд (у кількості свердловин):
ППО і його очікування 2,1
Наземне обслуговування 3,5
КРС і його очікування 1,5
Кількість свердловин в ППО 5,6
Кількість свердловин в освоєнні 0,1
Кількість свердловин недіючого фонду 7,2
Задача 1.9. Розрахувати нормативи на фонд свердловин, які знаходяться в планово-профілактичному обслуговуванні і тривалому капітальному ремонті для одного із НГВУ. Відомо: календарний час діючого фонду свердловин Тк.ч.д.ф. = 3534660 год; кількість виконаних ремонтів свердловин Кр = 830; тривалість часу простоювання діючого фонду свердловин Тч.п.д.ф = 11600 год; собівартість видобування нафти С = 67,02 грн/т; середньодобовий дебіт свердловини q = 3,5 т/доб; кількість бригад підземного ремонту n = 7; питомий виробіток на одну бригаду за рік В = 118,7 грн; середня вартість одного ремонту Вр = 4860 грн; відпрацьований час бригадного поточного ремонту протягом року tкп = 8760 год; середній час між ремонтами одної свердловини діючого фонду Тд = 4258,6 год; час, витрачений бригадою ПРС на 1 ремонт, tпр = 74 год; календарний час експлуатаційного фонду Тк.ч.е.ф. = 3547800 год; кількість виконаних капітальних ремонтів Кк = 66; тривалість часу простоювання недіючого фонду Тк.ч.н.ф. = 10848 год; середньодобовий дебіт свердловин недіючого фонду qн = 0,5 т/доб; кількість бригад капітального ремонту свердловин пк = 6; середня вартість одного КРС Вк = 45000 грн; питомий виробіток на одну бригаду КРС В = 11; календарний відпрацьований час роботи бригади КРС протягом року tкк = 6716 год.; час роботи експлуатаційного фонду фонтанних, відцентровонасосних і штанговонасосних свердловин Тф = 96300 год.; Тв = 70000 год; Тш = 3255200 год; кількість фонтанних, відцентровонасосних і штанговонасосних свердловин nф = 54, nв = 75, nш = 417.
Розв’язування. Визначаємо послідовно:
а) для планово-профілактичного обслуговування
- середньодіючий фонд свердловин
Nд = Тк.ч.д.ф./tк = 3534660/8760 = 403,5 св.;
- середню тривалість часу між ремонтами одної свердловини діючого фонду
Тд = Тк.ч.д.ф./Кр = 3534660/830 = 4528,6 год;
- середньорічну кількість свердловин, які простоюють,
Кп.р. = Тч.п.д.ф./tк = 11600/8760 = 1,3 св.;
- втрати від недовидобутої нафти
Дн = 365qCКп.р. = 365×3,5×67,02×1,3 = 111303 грн;
- витрати на здійснення поточних ремонтів за існуючої кількості бригад
Дп = nВВр = 7×4860×118,3 = 4038174 грн;
- оптимальну кількість бригад поточного ремонту
бр.;
- кількість свердловин, які знаходяться в поточному ремонті
Nпрс = 1,5 nопт = 1,5×7 = 10,5 св.;
- норматив свердловин, які знаходяться в поточному ремонті
,
де tк = 8760 год. – календарний час року;
б) для капітального ремонту свердловин
- середньоексплуатаційний фонд свердловин
св.;
- середню тривалість часу між капітальними ремонтами
год;
- середньорічну кількість свердловин, які знаходяться в недії,
св.;
- втрати від недовидобутої нафти
Дн=365 qнCКп.к.=365×0,5×67,02×1,24=15167 грн;
- витрати на здійснення капітальних ремонтів
Дк=nкВ′Вк=6×45000×11=2 970 000 грн;
- оптимальну кількість бригад капітального ремонту
бр.;
- кількість свердловин, які знаходяться в капітальному ремонті,
Nкрс=nкопт=6,88;
- норматив свердловин, які знаходяться в тривалому капітальному ремонті,
;
в) для наземного обслуговування обладнання
- середній час на обслуговування одної свердловини
год;
- кількість свердловин, які знаходяться в наземному обслуговуванні,
св.;
-норматив свердловин, які знаходяться в наземному обслуговуванні,
;
г) в цілому для планово-профілактичного обслуговування
- кількість свердловин, які простоюють з причини планово-профілактичного обслуговування
Nппо = Nпрс + Nобс = 10,5 + 17,8 = 28,3 св.;
- норматив на планово-профілактичне обслуговування
Нппо = Нпрс + Нобс = 2,59 + 4,39 = 6,98 %.
Комментарии
- Комментарии не найдены
Оставьте свой комментарий
Оставить комментарий от имени гостя